Pravopys dnešní dobi...

8. december 2013 at 15:23 | Hančí ;)) |  Diskuze
Asi to všichni znáte. S někým si píšete a on splete nějaké to i/y. Řekněte si, no tak se spletl, není ve škole, nebudu ho opravovat. Ale pak vidíte spoustu chyb za sebou, které nejsou napsané jako překlik...
Kdysi děti četly knížky a neznaly facebook ani youtube. Když v dnešní době nemáš počítač, nebo čteš knížky jsi out. Kdysi se děti poctivě učily a pokud ne, tak pomáhali rodičům. Dnes když se učíš, jsi za šprta, co si tu známku ani nezaslouží. Ale proč? To je v dnešní době out umět spisovně rodný jazyk?!
Chápu, že člověk je jenom člověk a splést se může každý. Já kolikrát udělám chyby v pravopisu, nebo špatně použiji slova(za což se vám moc omlouvám), ale to je většinou, protože pospíchám a jsem hrozně roztržitá a nepozorná. Buď je to nepozornost, dyslexie nebo jiné problémy s jazyky.. Ale pak jsou tady tací případi, kteří nemají pravopis za silnou stránku, ani na to čtenáře neupozorní a přesto píší pro nějaký web, nebo do wikipedie a všem ty chyby cpou.
Web o módních značkách by potřeboval jazykovou korekturu
Všichni mi říkají, jaká jsem divná, že miluju jazyky. Každý má nějaký talent a nějaký koníček. Někoho baví sport, někoho malování, tak pro ne jazyky?
Umím zatím jenom česky(:DD), slovensky, anglicky, trochu bulharsky a učím se rusky. Jsme divná škola, za rok budeme mít volitelný předmět francoužština x němčina. To je pro mě dilema, protože mě se hrozně líbí jemnost francoužštiny, ale i tajemnost němčiny.... Pro mě jsou jazyky hrozně vzrujšující, když jsme třeba byli na parkovišti ve Francii, schválně jsem vykřikovala češtinu, aby mi záviděli, jaký mám krásný jazyk :DD

Nevím, jak to máte vy, já si třeba ani nepamatuji vyjmenovaná slova, ale když to slovo vidím, tak i/y určuji podle toho, jak to vypadá, co se mi to tam víc hodí. Je to tím, že čtu. To je to nejlepší, co můžete pro svoje vzdělání udělat! Já odmalička čtu. Pamatuji si, jak mi máma četla básničky, když jsem byla na nočníku a já jsem měla tak dobrou pameť, že jsem si to hned zapamatovala! Odmalička jsem uměla číst podle obrázků, vždycky jsem si to domýšlela a dělala jsem, že čtu z obrázku. Už ve čtyřech jsem kostrbatými písmi psala svoje pohádky, ani jsem neuměla pořádně číst. Tak jsem se naučila v pěti číst. Číst! To je na tom to nejdůležitější!
Untitled
Nechci být nějaká opravátorka, nebo korektorka pravopisu, ale jak je v textu chyba, mě to bouchne do očí a znechutí mi to celý článek. Čeština je bezesporu jeden z nejtěžších jazyků na světě. Sice v češtině nemusíme umět 1300 znaků, jako v Číně, ale stejně! Nám se to asi nezdá, ale co to musí být třeba pro angličany, nebo vietnamce? Máme 7 pádů, osobu, číslo, čas, způsob, další rozdělení sloves, rody střední, ženské, můžské, různé vyjímky...A co musí být pro cizince čisté r, ř, nebo ž? Ale je to náš jazyk a my se ho musíme naučit...

Quote ♡

A co vy a čestina? Jaký k ní máte vztah? Taky vás štve text plný chyb? Myslíte, že čeština patří mezi nejtěžší jazyky na světě? Jaký je podle vás nejtěžší jazyk na světě? Máte v okolí nějakého cizince, co se učí česky?

 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 krasna-sluchatka krasna-sluchatka | Email | Web | 8. december 2013 at 21:24 | React

Mám na to úplně stejný názor. Prakticky bych to napsala podobně :) A nadpis výstižný :D

2 hogreta hogreta | Email | Web | 10. december 2013 at 0:31 | React

Čeština bezesporu patří k nejtěžším jazykům, právě kvůli toho všeho skloňování, časování a nepravidelnostem. Na češtině se mi moc líbí, jak krásně jdou některá slova vyjádřit, že z nich úplně čiší to, co jimi vyjádřit chceme. Třeba "kulaťounký" - z toho jde úplně cítit ta kulatost. A vlastně všechny takovéhle zdrobněliny a tak... Jojo, češtinu mám ráda:).

Můj přítel se musel česky naučit od základů. A žádná legrace to nebyla:).

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement