Nedovol, aby ti osobní váha ničila život!

21. july 2014 at 0:00 | Hančí ;)) |  Tipy
Věřte, že je pro mě velmi těžké o tom psát... Ale musím! Nepůjde o nějaké očíslované tipy, jak se do toho ne/dostat...Denně se tolik dívek nechá zmanipulovat k nesmyslenému hubnutí, i když vlastně nechtějí...Tedy vlastně chtějí. Je to jako mít rozdvojenou osobnost - tak hrozně si přejete dopřát si kousek dortu, co zbyl ze včerejška. Ale něco vám to nedovoluje, i když chcete, prostě nemůžete! Nikdo vám to nezakázal, ani vy si tu radost nechcete odpírat, ale prostě...! Je to silnější než vy. Ona je silnější než vy.

A takhle to začíná...

Do you feel hungry? Dont eat.

Dostanete se do rozjetého vlaku, který nehodlá dodržovat jízdní řád a nebojí se přejet bez zastávkek i hlavní nádraží. Vy křičíte: ,,Stop, chci vystoupit!", ale strojvedoucí vás neposlouchá.
Je to něco, co vlastně ani neumíte ovlivnit, i když chcete. I když byste stokrát chtěli, prostě ne. Nebo ano?

Tuto nemoc provází spousta otázek na které neznáte odpověď. Opravdu je těžké to popsat. Kdo nezažije, nepochopí. Každý to má individuální, ale na tom se spousta (zejména) dívek shoduje. Tolik něco chcete, přitom ne. Tolik něco potřebujete, ale vlastně ne. Víte, že to je špatně a chcete přestat, ale drží se vás to. Nějaká část vás ještě pořád doufá v něco, co se stejně nestane...nebo ano?!

Je to denní boj. Stojíte a přemýšlíte - mám nebo nemám?
anorexia

Věděli jste, že holky, co chtějí tíhle způsobem "rychle zhubnout" se dělí na ana a pro ana? Ana jsou anorektičky a pro ana jsou holky, co tuto zákeřnou nemoc vyhledávají a...chtějí ji mít!!! Ať už ana, nebo pro ana, oba dva případy jsou určité stádium toho svinstva, ale pro ana bych vraždila. Protože... TO NECHCEŠ!

Spousta "ana dívek" si tuto nemoc ani neuvědomuje, nevěří že jí má a (ne)myslí si, že to je normální. Už tolik lidí na ni zemřelo. Už tolik lidí radši vyhladovělo zaživa místo toho, aby si dali jeden rohlík s plátkem sýra. Pro vás to zní jako blbost, ale lidská psychika dovede udělat divy..Nenadarmo se říká, že anorexie je mentální nemoc. Není to jako rakovina, nebo jiná vážná nemoc...Tyto nemoce se díky vědcům, lékařům a vůbec výzkumům v dnešní době, dají (aspoň z části) vyléčit. Když máš takovou nemoc, tak tvé zdraví a život vůbec, závisí na lékařech. Ale tady jde o tebe! Všechno, co (ne)děláš řídíš ty sama, ne jiní! To ty (ne)děláš to, co (ne)děláš! Protože to chceš (ne)dělat. I když (ne)chceš...

Je to zamotané. Neskutečně...Už ani nevíš, co doopravdy chceš ty a co...ana...Chtěla bych tím jenom říct: nenechávejte osobní váhu, aby vám ničila váš život. Jasně, zní to absurdně, ale stačí okusit jenom kousíček pocitů, co má taková holka při této zákeřné nemoci a máte naděláno. Vaše váha je jenom číslo.
Neřeknu, když měříte 165 a vážíte 80 kg a je vám 14, tak není dobré se přejídat. V tuhle chvíli by jste se měli dát hlavně na pohyb a zdravou výživu.
To, jak se cítíte, jak jste spokojeni neurčuje displej/ručička vaší váhy! To víte jenom vy sami. Vy sami byste měli vědět, kdy už to stačí a říct si dost! To ale většina lidí neum... právě proto je anorexie příčina smrti tolika (mladých) lidí!

Spouta lidí skupinu těchto lidí s touto nemocí hrozně odsuzuje.
- "V Africe umírají nedobrovolně hlady a tady dobrovolně. Co to je za idioty!!!"
- "Ty lidi už fakt neví, co by nudou dělali!"
- "Nikdy je nepochopím, jsou hubení jak tyčky, ale nestačí jim to!"

Já jsem člověk, který se umí vžít do každé životní situaci a v posledních pár měsících...Tohle není jako chřipka, která se po dvou týdnech vyléčí. Je to pocit... Pocit neustálé kontroly a strachu. Pocit, když ani nevíte, co chcete. Pocit zoufalství a nejistoty, kdy vám není nic dobré. Je to ve vaší hlavě.
Tohle je vážná nemoc na "delší" dobu (někdy i na celý život). Je to prostě ve vás, zakódované a nic to nezmění! To musíte vy sami, ale když nechcete...Ten kdo aspoň kousek nezažije, nemůže pochopit, jak vás to neskutečně užírá. Jak už ani nevíte, kdy máte hlad. Vás, vaše tělo i duši, naplňuje veliká, velikánská prázdnota. Neumíte si říct "Už jsem se sebou spokojená, přestanu", pořád se bojíte, aby jste o gram nepřekročili vysněnou váhu, to číslo o kterém jste tolik večerů snili a cvičili až do úplného vyčerpání. Pak si ale kladete vyšší cíle. Je pro vás tohle - 13/175/43 nemožné? Pro člověka s touto nemocí není. Weight doesn't limit in this fucking illness...

...
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Dendyss Dendyss | Web | 21. july 2014 at 9:50 | React

Dobře výstižný článek, je dobře o tom psát i když to není nic jednoduchého, mám spousta kamarádek, které díky tomuto malém přišly o život a bylo strašně se na ne koukat.. Holky by mely byt rady za svou postavu. Nemyslím ale ty, které sedí na zadku, cpou se gumou čokolády a váži 100 kilo a rikaj jak jsou tlusté a chtej byt hubene

2 Dasha Dasha | Web | 21. july 2014 at 20:30 | React

Já měla takovou nemoc, ne anorexii ale bulimii. Ale nevidim v tom velký rozdíl. Buď nejíš nebo bliješ. Stejně si ubližuješ. Byla jsem děsně tlustá. Asi nějakých 80kg a ani jsem si to neuvědomovala. 'Jsem hubená' říkala jsem si. Pak se ale stalo něco hrozného, nechce se mi to ani vyprávět.
Za nějakých 2 měsíce jsem zhubla o 30 kg. 30!!!! V září jsem vážila 47 kg. 14/167/47.
Pak jsem ale začala jíst, a teď ve svých patnácti letech měřím 172cm a vážím 60kg, což je normální :)
Celou tu dobu mě doprovázela myšlenka 'Tlusťoška Dáša, tlustá rusačka...'. A v  září jsem se seznámila s osobou, s holkou, která mi pomohla přestat s tím blitím. (no ale kvůli ní jsem pár měsíců nesnesla čokoládu :Dvtipný příběh no...)půl roku jsem měla problémy se zdravím (nesnesla jsem nějaký pach, nemohla jsem jíst velké porce) ale teď je to už za mnou :) A všem těm blbkám (ano, přiznávám, byla jsem blbka protože jsem poslouchala názory nějakých idiotek) vyprávím tento příběh. Určitě to chcete? Vážně? 30kg za dva měsíce, to je sice wow, ale přitom ukrutná bolest. Fyzická a psychycká.
Dobře napsané, miluju tvoje články:3

3 Lola-J Lola-J | Web | 22. july 2014 at 18:47 | React

No, v duchu jen přitakávám. :/ Bohužel, tohle taky nechápu. To, že TY HOLKY to nechápou, jsou bezhlavé, neuvědomují si dostatečně všechna rizika... Ano, je to jen číslo. Nejdůležitější je být zdravá a cítit se tak šťastně. Ne nešťastná, vyhublá, s naprosto překopaným metabolismem a psychikou na dně. Super článek.. :)

4 Romi Romi | Web | 23. july 2014 at 10:59 | React

moc pekný článek

5 Ta "neviditelná" :) Ta "neviditelná" :) | Web | 23. july 2014 at 12:40 | React

tybrďo, tak ty si to uplně bombově napsala. já jsem si řekla jednou že prostě nebudu jíst, abych zhubla, ale hned mě ten nápad přešel, protože nejíst a hubnout? to vůbec není zdraví..to radši jíst tak jak máš, menší porce, civičt, jíst zdravě a dalo by se zhubnout, ale nejíst? to je ten největší nesmysl. Měla jsem jednu spolužačku, která byla tak hubená a prostě měla anorexii a musela jít na to léčení.A vyprávěla nám, jak se jí lidi smáli že byla strašně tlustá..a přitom když jsem se koukla na její dřívější fotky, tak měla uplně užasnou postavu... no a oni jí dohnali k tomu aby nejedla, tak fakt byla podvyživená jak blázen..a teď opakovala ročník, protože na tom léčení byla nějak 2 měsíce, dýl, už nevím. A teď už přibrala, a je fakt hezká. Ono jak si řekla, na váze nezáleží, ale být až moc tlustá na svojí výšku a věk je taky škodlivé, ale i být hubená je škodlivé. Ale my jsme tý holčině jako třída hodně pomáhali, a teď ani jednoho znás nepozdraví..to je docela smutné. já mám 17/174/60 , což je taky normální váha :) fakt perfektně napsaný článek! :)

6 Bella-Kejtý<3 Bella-Kejtý<3 | Web | 24. july 2014 at 10:55 | React

Napsala jsi to výstižně. popravdě vím o co jde, ale nechápu holky, co anorexii vyhledávají. Tak jako nechápu 'ana blogy'. To je tak hnusný a odporný, že mi z toho běhá mráz po zádech.
Vše je o psychice - to ano, ale hodně jsem si všimla, že jde o narážky okolního světa. Psala jsem o tomhle dřív článek, který byl zaměřený přímo na anorexii. Hodně dívek do toho spadne ve věku 13-16 let, protože jim třeba někdo řekne, že jsou tlusté a oni si to zapamatují a když jsou hubené, tak pro ně samy jsou tlusté a takhle to vzniká...:/

7 Nany Nany | Email | Web | 25. july 2014 at 0:35 | React

Anorexie, bulimie... nic to nevyřeší. Takže správný pitný režim, hodně ovoce a zeleniny, žádné sladké a výsledky budou lepší. Půjde to pomaleji, nebude to tak velké, ale nebude ti pořád špatně. Tím se odteďka řídím a funguje to :)
Hančí, držím ti palce, aby ses z těch myšlenek vyhrabala. Máš krásnou postavu, není třeba hubnout :)
Článek je pravdivý, výstižný... no, co dodat, všichni přede mnou vyjádřili to, co jsem chtěla já ;)

8 mickeysweet mickeysweet | Email | Web | 25. july 2014 at 22:22 | React

bojím se, že se mi to taky někdy stane, může to začít tak nevině, ale hrozně rychle se to vyvinout :(((
zítra odjíždím na tábor (nebudu tu do 1.8., takže proto nebudu obíhat ;))

9 Sabí Sabí | Web | 26. july 2014 at 0:58 | React

je to nádherný článek.
se vším souhlasím . :((( jako vzdy

10 Nepochopený psychopat Nepochopený psychopat | Web | 31. july 2014 at 4:18 | React

Ještě že tyhle věci nemusím řešit. Moje tělo mě fakt netrápí.
Je ale hezké, že na anorexii tolik holek umře. Holt dostanou to, co si zaslouží, tak to beru já.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement