HELLOween

1. november 2014 at 7:00 | Hančí ;)) |  Ostatní
Příjde mi, že posledních pár let se hodně řídíme britskými a hlavně americkými trendy. Ne, že bych neměla Ameriku nebo Velkou Británii ráda...mám. Nevím, jestli to je jenom můj pocit, ale zdá se mi, že hodně ztrácíme originalitu.
Před dvaceti lety tady skoro nikdo ten americký svátek s názvem "Halloween" neznal. A dnes se k nám nějakým záhadným způsobem dostal. A i u nás se slaví více, než naše tradiční dušičky, které jsou o den později. Příjde mi to nefér, ale s dobou nic nemáš.
Je to v celku hezká tradice, ale americká. Jinak proti tomu nic nemám, protože i když ho doma neslavíme, nakazila jsem se tou atmosférou. Zdobím si 'halloweensky' pokoj, jím dýně a rozhodně neodolám těm úžasným lookům :3 (Teri Blitzen letos bezesporu vede!)
Asi jste si všimli té velké chyby v nadpisu. "HELLOween" jsem ale nenapsal kvůli své nepozornosti(tak by tomu normálně bylo :D), což je asi jasné, jinak by to "HELLO" nebylo velkými písmeny...Ale proto, že mi to příjde nějakým způsobem originální (:DD) a pointa toho článku je seznámit čtenáře a vlastně i sebe s tím, co to vlastně slaví a proč.
Pumpkin jokes continue!

Jak, kdy a kde vznikl Halloween?
Halloween pochází již z dob Keltů, kdy se jmenoval Samhain, konec léta čili keltský Nový rok. Nepochází z Ameriky, jak si většina myslí, ale z oblasti Spojeného království. Halloween se slaví v noci ze 31. října do východu slunce 1. listopadu, což je na tom asi to nejpodivnější.

Proč jsou symbolem Halloweenu zrovna dýně?
K dýním symbolizujícím Halloween se váže stará irská pověst o opilci a šprýmaři Jackovi, kterému se povedlo přelstít ďábla poté, co si mu za skleničku alkoholu slíbil svou duši. Jack totiž přemluvil pekelníka, aby vylezl do větví jabloně, a potom rychle vyryl do kmene znamení kříže. Kvůli tomu ďábel nemohl slézt. Jackovi pak už jen stačilo, aby lapenému čertisku velkoryse nabídl, že mu pomůže na zem - pokud se nikdy on, pozemský hříšník, nedostane do pekla.
Jenže když Jack umřel, v nebi ho nechtěli. Měl příliš mnoho hříchů. Ovšem nepustili ho ani do pekla. Jednak čertovský slib je čertovský slib a potom - ďábel si dobře pamatoval, jak ho šprýmař podvedl. Od té doby Jackova duše bloudí po světě a temnotu si ozařuje jediným žhavým uhlíkem, kterým mu ďábel ponechal. Aby uhlík déle vydržel, vkládá si ho Jack do svícínku z vydlabané dýně...

Proč "Halloween"?
Halloween je zkratka z anglického All-hallow-even (předvečer všech svatých).

Za jakým účelem se lidé převlékají za strašidelné bytosti?
To, že se především děti převlékají den před dušičkami do kostýmů, vychází z historické tradice, která říká, že právě převlek měl odlákat zlé duchy, kterým, jak se pohané domnívali, byla na konci října cesta na pozemský svět otevřena. S tím souvisí i tradiční vydlabávání dýní do podoby luceren, jejichž světlo mělo zlé duchy také odradit.

Jaké se s Halloweenem pojí tradice?
Trick-or-treating je nejznámější tradicí Halloweenu, v překladu znamená Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu. Děti ve strašidelných kostýmech obchází domy v sousedství, kdy zazvoní a poprosí majitele o koledu, nejčastěji sladkosti. Pokud odejdou s prázdnou, ztropí majiteli domku drobnou lumpárnu, třeba omotají dům toaleťákem, nebo bombardují vajíčky.
Hororové historky jsou oblíbené u starších dětí, které si mezi sebou vypráví strašidelné příběhy. Čím strašidelnější, tím lepší.
Mnoho amerických seriálů vysílá v halloweenském týdnu speciální čarodějnické epizody. Halloweenský průvod má tradici ve městech, kde děti soupeří, který z nich bude mít nejoriginálnější a nejstrašidelnější masku.

Pokud chcete o Halloweenu vědět více, podívejte se na stránky, kde jsem čerpala: ireceptar.cz, studentpoint.cz, blog.emire-skola.cz, chcidoameriky.cz

-nejlepší :3

A co vy a Halloween?
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 nikča nikča | Email | Web | 1. november 2014 at 10:00 | React

máš s hallowenem pravdu :/, já ho teda nějak zvlášť neslavím, spíš si jenom dám na sebe nejakej make-up ve stylu hallowenu a jdu na diskošku do bývalé školy :), ale nikdo to podle neslaví, nebo aspoň nechodí pro sladkosti. Přišlo to sem podle mě asi tak jako všechno jiný americký. Prostě nějak to sem přivedli puberťáci podle mě :DD. Máme spoustu věcí z USA :/ a taky mě štve, že tím ztrácíme originalitu :(.

2 Elík Elík | Web | 2. november 2014 at 14:45 | React

PĚKNÝ ČLÁNEK A TO VIDEO S TERI JE MOC PĚKNÝ UŽ JSEM HO VIDĚLA I DŘÍV:) SUPER :-)  :-)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement