Štěstí: Zaručený návod na šťastný život?

13. april 2017 at 15:00 | Hančí ;)) |  Cesta k rovnováze
Zlatá rybka, která splní každé přání. Deset miliónů vyhraných v loterii. Zdravá rodina. Vysoké postavení v profesi. Životní láska.
5 odlišných věcí, 5 představ o štěstí.

Výsledek obrázku pro happiness quotes
"Ten/ta má ale štěstí."
Tuto větu jsme všichni slyšeli mnohokrát. Již od pradávna lidé věří na onu magickou sílu, která způsobuje to, že se některým z nás v některém směru (někdy dokonce i ve všech) až podezřele daří, ať už jde o známky, průšvihy, které projdou bez úhony či půvabnou tvář. Racionální vysvětlení, že jde o hodiny pilného učení doprovázené talentem, náhodu nebo genetiku jsou, uznávám, občas až moc obyčejné. Štěstí je věc, kterou si vzájemně přejeme před testem, je to slovo, které snad nemůže chybět na žádném blahopřání. Realita však je, že štěstí neexistuje, to pouze osud nás motivuje šťastnými náhodami.

Nevěřím na pevně daný osud. Věřím však na nasměrování na rozcestí, které si člověk musí před velkým rozhodnutím, kam se vydat, projít. Věřím v to, že někdo má osud šťastnější, protože byl jednoduše předurčen pro jiný směr, než někdo, kdo zemře předčasně a nešťastnou náhodou. Někdo má "štěstí" při zkouškách na práva, potom celý život obhajuje nevinné lidi. Někdo tragicky zemře při bouračce s opilým řidičem, jeho smrt přispěje k rozšíření osvěty proti alkoholu za volantem. Život není spravedlivý, ale každý z nás je předurčen k zanechání nějaké stopy. Štěstí je náhoda, osud prostřednictvím této náhody uděluje jakési povzbuzení, přiblížení se cíli. Proto radši preferuji spojení "šťastná náhoda".

Ne vždycky nadměrný výskyt "šťastných náhod" znamená, že daný člověk je šťastný. To, co se jiným jeví jako velké štěstí, je pro někoho maličkost a naopak. Každý, komu se v nějaké oblasti daří, má své slabé místo, o kterém nikdo nemusí vědět. Člověk nemůže vždy spoléhat na shodu náhod, připravenost je klíčem k úspěchu. I kdyby se někomu permantně dařilo ve všem, nemusí být šťastný. Většina z nás touží po tom, co nemá, takže i když máme zdánlivě všechno, chceme víc nebo něco úplně jiného a to je přesně problém nespokojených a nešťastných lidí.

Každý z nás je jiný, každý má jiný příběh, každému z nás osud připravil jiný směr, každý máme v jiných ohledech "štěstí". Jediný univerzální klíč, kterým si můžeme zajistit naplněný život, je smíření. Štěstí je pro šťastného jedince zbytečný aspekt, na jeho spokojenost s vlastním životem nemá neúspěch v práci žádný větší vliv. Snad každému z nás udělá větší radost úspěch ze zasloužené známky, za kterou stály hodiny příprav, než-li šťastná náhoda, která nás může posunout v profesní rovině ale v osobnostní nikoliv.

Svého vlastního štěstí si važ, chraň si ho, je to dar, někteří z nás to mají prostě jednodušší než jiní. Jediné štěstí, které se mnohdy doopravdy nedá nijak ovlivnit, a které uznávám, je zdraví a dobré rodinné zázemí. To jsou aspekty, které nám dávají určitou výhodu nad ostatními a je třeba si to uvědomit, každý den na ně myslet a být vděčný.

Ke šťastnému a spokojenému životu vede dlouhá nebo kratší cesta ovlivněna naším rozhodnutím, kterou si musíme ujít sami, není to o štěstí, ale o sebepoznání a nalezení rovnováhy.

"Spokojen se svým osudem, budeš žít šťastně."

-Quintus Horatius Flaccus

 

Be the first one to judge this article.

Poll

Co tě dělá šťastným/šťastnou?

Rodina, přátele 66.7% (2)
Úspěch, splněný cíl 0% (0)
Vydařený den 0% (0)
Šťastné náhody 0% (0)
Koníčky 33.3% (1)
Pomáhání druhým 0% (0)
Já sám/sama 0% (0)

Comments

1 Eliss Eliss | Web | 13. april 2017 at 15:34 | React

Mě dělá nejšťastnější moje láska :-)

2 KinomanWaync KinomanWaync | Email | Web | 20. august 2017 at 1:37 | React

Наверно это в последний раз видел http://aiwjdy.com/home.php?mod=space&uid=2470. Не понравилось, ссылка на фильм там в профиле.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama